Obec Senorady

Zánik platnosti povolení k odběru povrchových a podzemních vod a vypouštění odpadních vod do povrchových a podzemních vod k datu 1.1.2008 (SŇATO Z ÚŘEDNÍ DESKY)

Úvodem je třeba uvést, že zákon č.254/2001 Sb., o vodách (vodní zákon) upravuje veškerá práva k povrchovým a podzemním vodám, mezi které patří i nezbytná povolení k odběrům podzemních nebo povrchových vod a povolení k vypouštění odpadních vod do vod povrchových nebo podzemních. Tato povolení k „odběrům“ a „vypouštění“ (nazývaná v terminologii vodního práva „nakládáním s vodami“) byla v minulosti vydávána podle předpisů, které problematiku oprávnění k odběrům podzemní a povrchové vody a vypouštění odpadních vod řešily principielně jiným způsobem a neodpovídaly pravidlům přijatým Českou republikou se vstupem do Evropské unie a bylo proto zapotřebí systém vydaných povolení sjednotit.

Podle ustanovení článku II bodu 2 zákona č.20/2004 Sb., kterým se mění zákon č 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů (vodní zákon), zaniká platnost povolení k odběru povrchových a podzemních vod, s výjimkou povolení k odběrům podzemních vod ze zdrojů určených pro individuální zásobování domácností pitnou vodou, a platnost povolení k vypouštění odpadních vod do vod povrchových nebo podzemních, která nabyla právní moci do 31.12.2001, nejpozději dnem 1.1.2008, pokud nezanikne uplynutím doby, na kterou byla udělena, je-li tato doba kratší. Ustanovení § 9 odst. 4 vodního zákona, kterým je dána možnost prodloužit tato povolení, tímto není dotčeno.

Zjednodušeně řečeno, všechna povolení k odběrům podzemních a povrchových vod, pokud se netýkala potřeby jednotlivé konkrétní domácnosti, vydaná před 1.1.2002 pozbývají k datu 1.1.2008 svou platnost. K tomuto datu zanikají také všechna povolení k vypouštění odpadních vod do vod povrchových a do vod podzemních (bez ohledu na to pro koho byla vydána).
Tato omezení se nevztahují na odběry vody z veřejných vodovodů nebo vypouštění odpadních vod do veřejných kanalizací, kde potřebná povolení zajišťuje jejich vlastník.
Ustanovení § 9 odst. 4 vodního zákona umožňuje prodloužení platnosti povolení, pokud se nezměnily podmínky, za nichž bylo toto povolení vydáno a lze konstatovat, že toto řízení je ve srovnání s klasickým povolením k nakládání s vodami jednodušší. Přestože však jde o zjednodušený postup pro možné prodloužení shora uvedených povolení, není na něj právní nárok!!! Žádost o prodloužení povolení podle § 9 odst.4 vodního zákona je však nezbytné podat nejpozději 6 měsíců před ukončením platnosti takového povolení. Po této lhůtě již nejde o režim ustanovení § 9 odst.4 (tedy o zjednodušený postup), ale o klasické povolení k nakládání s vodami (povolení k odběru povrchové nebo podzemní vody nebo vypouštění odpadních vod do vod povrchových nebo podzemních), se všemi jeho komplikacemi. Ani na vydání nového povolení není právní nárok.

Z výše uvedeného vyplývá, že všechna tato povolení zaniknou k datu 1.1.2008 ze zákona, pokud jejich držitel včas, tj. nejpozději do 1.7.2007 (včetně) nepodá žádost o jejich prodloužení a v následném řízení nebude jeho povolení prodlouženo. Příslušným vodoprávním úřadem ke změně povolení k nakládání s vodami je ten vodoprávní úřad, který by byl oprávněn takové povolení vydat. Lze pak doporučit, aby držitelé shora uvedených typů povolení k nakládání s vodami prověřili svá povolení a v případě potřeby zavčas požádali vodoprávní úřad o jejich prodloužení.

K uvedené problematice byla zřízena www stránka ministerstva zemědělství (www.zanikpovoleni.cz), na níž jsou uvedeny všechny potřebné informace k dané problematice a bezplatná telefonní linka ( 800 101 197 ), kde je možné tyto informace taktéž získat.
Odkazy na tyto webové stránky je možné najít taktéž na www stránkách Jihomoravského kraje. Konkrétní informace jsou připraveny podat i příslušné vodoprávní úřady, kterými jsou v převážné většině úřady obcí s rozšířenou působnosti (odbory životního prostředí, vyjma MěÚ Boskovice, kde je jím odbor technické ochrany životního prostředí a Magistrátu města Brna, kde je jím odbor vodního a lesního hospodářství) nebo také krajský úřad. Příslušný vodoprávní úřad, kam Váš případ patří, zjistíte jednoduchým způsobem na shora uvedené adrese www.zanikpovoleni.cz na internetu.


VYVĚŠENO DNE: 19.02.2007
SŇATO DNE: 30.7.2008

Kategorie Úvod

Obrázky 0

Soubory 0

Odkazy 0

O článku 4

  • Vyvěšeno dne:
  • Sňato dne: 2007-02-19
  • Vložil: Vladimír Novák
  • Poslední změna: 2007-02-19 11:34:36